The Governing Body

Each school has a board of governors who are chosen by different means, as vacancies arise. Nightingale has 11 Governors, made up as follows:
 
  • 2 Parent Governors- elected by parents
  • 1 LEA Governor - put forward by the Local Education Authority
  • 1 Staff Governor- elected by the staff
  • 7 Co-Opted Governors - people from the local community and businesses with links to the school, who are invited to be Governors
  • 1 Headteacher - automatically a member of the Governing Body

Governors normally serve for a term of four years. The Chair and Vice Chair of the Governing Body are elected at the first meeting of the school year, and normally serve for at least one year in these posts.

Role of the Governors

 

Governors are required to monitor and be accountable for any area of activity which affects the school. The role is often described as that of a ‘critical friend’. Governors review and contribute to school policy and practice, and contribute to the writing of the School Evaluation Form and the School Development Plan. They are involved in decision-making issues such as: standards of achievement; curriculum development; spending; personnel; admissions; bullying; inspection; and provision for children with special needs.

 

Committees are established within the Governing Body to take responsibility for particular management areas. Individual Governors normally serve on two or more committees, according to their skills, expertise or interest.

 

The Nightingale Governing Board meets once every term.  There is a Finance Sub-Committee that also meets once per term.  There is a Performance Management Sub-Committee that meets once or twice a year.  Link-Governor Roles are allocated and individual governors visit the school frequently to monitor their areas of responsibility.  

 

Nightingale Governing Board 2020-21

Title

First Name

Surname

Start Date

End Date

position/ Job title

Status

Cllr

Anna-Joy

Rickard

02/02/2018

01/02/2022

Local Authority

Maternity

Mrs.

Abigail

Hopper

01/09/2016

Headteacher

Active

 

Igor

Rogovoy

25/11/2019

24/11/2023

Co-opted/ Vice Chair

Active

Ms

Paola

Maria Hayward

09/02/2017

08/02/2021

Co-opted

Resigned -27/01/21

 

Mules

Paul

24/04/2019

23/04/2023

Chair

Active

Ms.

Ali

Nadia

10/05/2018

09/05/2022

Co-opted

Resigned - 10/02/21

Mr

Nic

Laurent

24/04/2019

23/04/2023

Co-opted

Active

Mr

David

Howell

09/10/2019

08/10/2023

Co-opted

Active

Mr

Xavier

Roeseler

12/02/2020

11/02/2024

Co-opted

Active

Mr

Dan

Joseph

12/02/2020

11/02/2024

Parent

Resigned - 28/04/21

Ms

Ebony

Ferguson

12/02/2020

11/02/2024

Parent

Active

Ms

Azmina

Siddiqui

07/10/2020

06/10/2024

Co-opted

Active

Mrs

Elena

Filekova

28/04/2021

23/04/2025

Co-opted

Active

 

Gulcan

Several

10/10/2018

09/10/2022

Staff

Active

  Attendance at Full Governing Body Meetings 2020/2021

 

 

Full Governing Board

Dates

07/10/2020

10/02/2021

28/04/2021

30/06/2021

Governors

Paul Mules - Chair

Yes

Yes

Yes

Igor Rogovoy - Vice-Chair

Yes

No

Yes

Nicholas Laurent

Yes

Yes

Yes

Paola Hayward

No

Yes

Resigned

Abigail Hopper

Yes

Yes

Yes

Anna-Joy Rickard

Yes

Maternity

Maternity

Nadia Ali

Yes

Yes

Resigned

Ebony Ferguson

No

No

Yes

Daniel Joseph

Yes

No

Resigned

Xavier Roeseler

Yes

Yes

Yes

Gulcan Several

Yes

Yes

Yes

David Howells

Yes

Yes

Yes

Azmina Siddiqui

Observe

Yes

Yes

Elena Filekova

Yes

Attendance At Finance Committee Meetings 2020/2021

 

Finance Committee

Dates

30/09/2020

27/01/2021

01/04/2021

07/07/2021

Governors

Igor Rogovoy - Chair

Yes

Yes

Yes

Paul Mules

Yes

Yes

Yes

Nicholas Laurent

Yes

No

Yen

Paola Hayward

Yes

Yes

Resigned

Resigned

Abigail Hopper

Yes

Yes

Yes

Elena Filekova

Observe